Home / כללי / האח הגדול: שי חי ומבחן המרשמלו

האח הגדול: שי חי ומבחן המרשמלו

סערת הנטישה בתכנית האח הגדול ממשיכה להכות גלים וזאת לאחר עזיבתם של שלושה דיירים חזקים ובראשם שי חי. מי שסומן כזוכה הגדול של העונה השביעית יראה את המנצח\ת מחוץ לבית האח יחד עם זוגתו תניה גרבר והצלע השלישית – איציק קרסנטי. האם הזחיחות ואי האיפוק שמגלה המתמודד הדומיננטי העונה, לכאורה כריזמטיות, פועלת לטובתו של שי חי או בעוכריו ? "מי שיודע לעצור את עצמו (לספור עד 10) – יכול להצליח בחיים. במקרה של שי חי – משהו לא עובד כמו שצריך", מסביר ד"ר יורם בראב, ראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, את המשמעות של אותה סיטואציה שבה שי חי בעט במיצב האומנות שהכינה המתמודדת אור סיונוב. אם בכתבה הראשונה הסברנו את הצד הקוגניטיבי, המנטאלי והרגשי של המתמודד שי חי, בכתבה הבאה אנו מביאים את הפן הפיזיולוגי וביולוגי. וגם, האם ההפקה הייתה צריכה לעצור, שלא לומר לא להכניס, את שי חי מוקדם יותר  ?

"מי שיודע לעצור את עצמו (לספור עד 10) - יכול להצליח בחיים. במקרה של שי חי - משהו לא עובד כמו שצריך", ד"ר יורם בראב. צילום: ינאי יחיאל
"מי שיודע לעצור את עצמו (לספור עד 10) – יכול להצליח בחיים. במקרה של שי חי – משהו לא עובד כמו שצריך", ד"ר יורם בראב. צילום: ינאי יחיאל

בשיחה שקיימנו עם ד"ר יורם בראב עולות טענות קשות כלפי הדמות של שי חי ובעיקר כלפי ההפקה של האח הגדול, שלדבריו התרשלה והייתה צריכה לפעול להדחתו של שי בשלב יותר מוקדם, "לדעתי ההפקה הפעילה חוסר שיקול דעת בכל הסיפור הזה, הם לא היו צריכים להשאיר אותו, ולהוציא אותו מהבית בשלב יותר מוקדם של התכנית, שלא לומר אם בכלל להכניס אותו…", מסביר ד"ר בראב. "לא הייתי מכניס אמן לחימה שמראה תוקפנות וסימני מצוקה ולחץ. לדעתי ההפקה ניצלה את שי חי וזה יכול היה להיות יותר גרוע. הם היו צריכים להפסיק את זה מההתחלה". פרשנות מעניינת נוספת שד"ר בראב מעלה היא ההתמקדות של ההפקה ובניית העונה סביב דמותו של שי חי, "טעות נוספת שהם עשו – לחזק דמות אחת שקיבלה הרבה במה. ודמויות מעניינות אחרות כמו אור, לא קיבלו את זמן המסך".

 מה הוא מבחן המרשמלו ? האם שי חי עמד במבחן ?

מבחן המרשמלו הוא מחקר שנעשה בקרב ילדים ובדק האם יעמדו או לא בפיתוי (מרשמלו) שהושאר להם – מי שעמד בפיתוי זכה ב-2 נוספים ומי שלא – הוכח בהמשך כי היכולת שלו לדחות סיפוקים, היכולת לספור עד 10, נפגעה בהרבה מובנים. המחקר הצליח לנבא האם יוכלו להצליח בהמשך חייהם, וגילה כי מי שלא עמד בפיתוי התמכר לסמים בהמשך, הגיע לכלא, נפלט ממסגרות.. המסקנה היא שמי שיודע לעצור את עצמו, יכול להצליח בחיים.

"בסיטואציה האלימה שבה שי חי בועט בקרטון אנו למדים כי הוא אינו מסוגל לשלוט בעצמו, במילים אחרות – אינו מסוגל לספור עד 10. זה נקרא בעגה מקצועית 'ויסות רגשי' (עיכוב תגובה)", מסביר ד"ר בראב. "וזה נובע ממצב פיזיולוגי של אונות מצח קדמיות קטנות, בעלות נפח קטן. זה נובע מסביבה מהזנחה בילדות, מסביבה לא מטפחת. והנזק נשאר לאורך זמן. אנחנו רואים את זה אצל בנות שעברו התעללות מינית", ממשיך בראב, " ורואים בהמשך שהן מתקשות חברתית, מתחתנות עם גברים בעייתיים. הן לא יודעות לקחת החלטות רציניות בחיים. לארגן לעצמן את החיים".

להערכתנו יש פסיכולוג וסביר להניח שגם פסיכיאטר שמלווה את ההפקה, אך לפי דבריו של ד"ר בראב לא ברור, מבחינת אתית, היכן המחויבות שלו. "עצם זה שהוא בהפקה הוא כבר נמצא בניגוד עניינים", אומר בראב, "אתה חייב לשתף פעולה עם ההפקה כדי להביא את האנשים המעניינים. יש כאן מצב מורכב עבור פסיכולוג".

מהפקת התכנית נמסר בתגובה: תכנית ״האח הגדול״ פועלת על פי קוד אתי וחוקים ברורים להם מודעים הדיירים טרם כניסתם לבית ובזמן שהותם בו. ספר חוקי הבית אינו מתיר שימוש באלימות ומדגיש כי במקרים בהם מתגלים גילויים כאלו הדייר מקבל אזהרה ואף עלול לסיים את חלקו בתכנית.

About Guy Tal

עורך ומנהל האתר, בעל ניסיון עשיר של 5 שנים בתחום הדוברות ויחסי הציבור, וכשדרן ומפיק חדשות ברדיו 90 אף אם ("רדיו אמצע הדרך")

Check Also

tumblr_ocivx5fp0r1rdzoqfo2_1280

פורנו במימון המונים

כן, ממש כך. טרנד מימון ההמונים מגיע גם אל עולם הפורנו, כמה שמסתמן כטרנד בפני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

banner